Με μια μεγαλειώδη, συγκινητική sold out συναυλία γιορτάστηκε η παγκόσμια ημέρα ποίησης στις 21 Μαρτίου στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.
Μέσα από την παράσταση “Οι ποιητές μας τραγουδούν“, ο Μανώλης Μητσιάς και η Καρυοφυλλιά Καραμπέτη, παρουσίασαν ένα μελωδικό πανόραμα στον μαγικό κόσμο της ελληνικής μελοποιημένης ποίησης, μέσα από έργα σπουδαίων Ελλήνων ποιητών και στιχουργών, που έχουν μελοποιήσει μερικοί από τους σημαντικότερους συνθέτες μας.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2023/03/Screenshot_20230322_184718_Gmail-753x1024.jpg)
Σ’ αυτή τη μαγική βραδιά, οι ερμηνείες των δύο μεγάλων καλλιτεχνών ενθουσίασαν το κοινό του Μεγάρου, αποσπώντας ενθουσιώδες χειροκρότημα. Η μεγάλη ανταπόκριση του κοινού επιβάλει επανάληψη της παράστασης, η οποία θα ανακοινωθεί σύντομα.
Την επιμέλεια των κειμένων είχαν ο Γιώργος Λιάνης και η Καρυοφυλλιά Καραμπέτη.