Τι είναι η ζωγραφική για εσάς; μια μορφή προσωπικής έκφρασης; ανάγκη για δημιουργία; επικοινωνία; ή κάτι άλλο; Η ζωγραφική είναι μια ελευθερία έκφρασης συνδυασμένη με συνέπεια στην ισορροπία της ομορφιάς και αισθητικής.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2020/02/20200215_143038739084451001272884.jpg)
Πώς θα χαρακτηρίζατε τον εαυτό σας ως εικαστικός; Αισθάνομαι οτι ανακαλύπτω συνέχεια νεές πτυχές στον εαυτό μου οτάν ζωγραφίζω και θέλω αυτό να εκφραστεί και στα έργα μου.
Ποιες είναι οι πηγές έμπνευσής σας ως εικαστικός; Πηγή έμπνευσης μπόρει να είναι η μουσική, η φύση, η ιστορία, τα ταξίδια,η οικογένεια, οι φίλοι. Εμπνέομαι επίσης απο πολλούς ζωγράφους όπως Monet, Bonnard,Turner, Diebenkorn, Freud, Fischl, Doig, Μποτσογλου, Τετσης και άλλοι. Μπορεί να είναι μια σκηνή, μια στιγμή.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2020/02/20200215_1430113189355285152073951.jpg)
Με ποια προσωπικότητα της Τέχνης θα θέλατε να έρθετε σε διάλογο και με αφορμή ποιο θέμα; Οι προσωπικότητες της τέχνης είναι άνθρωποι που αναδεικνύονται απο άλλους ανθρώπους εξυπηρετώντας κάποια κριτήρια. Πρός τα παρόν είμαι ανοιχτή σε πολλές επιρροές. Ο καθένας έχει κάτι να προσφέρει.
Θα μπορούσατε να ασχοληθείτε με κάποια άλλη μορφή τέχνης εκτός της ζωγραφικής; Η μουσική είναι η δεύτερη αγάπη μου. Παίζω κλασσικό πιάνο καί είμαι λάτρης της κλάσσικής μουσικής και τζαζ.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2020/02/20200215_1429486095839958555822599.jpg)
Αν επιλέγατε μια διαφορετική εποχή για να ζήσετε και να δημιουργήσετε ποια θα ήταν αυτή και με ποιον τρόπο πιστεύετε ότι θα εκφραζόσασταν καλλιτεχνικά; Θα ήθελα να ζήσω στο μέλλον για να βιώσω την εξέλιξη της σύγχρονης
τέχνης και μουσικής και να γνωρίσω τα μέσα έκφρασης τότε.
Ποια είναι η σχέση του δημιουργού με το έργο του; Ενα έργο είναι πολυ προσωπικό και το αποτέλεσμα μπόρει να είναι μια έκπληξη ακόμα και στον δημιουργό του.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2020/02/20200215_1429065910360971116069454.jpg)
Ποια είναι τα μελλοντικά σας σχέδια; Ελπίζω να μπόρεσω να συνεχίζω να ζωγραφίζω. Να προσφέρω κατι στον κόσμο ώστε να τον ξυπνήσω είτε θετικά η αρνητικά.
Tι σημαίνει για εσάς ο τίτλος ‘ we shape reality”; Κάθε κάλλιτέχνης βλέπει τον κόσμο με τα μάτια της ψυχής του αποτυπώνοντάς το στο έργο του. Το αποτέλεσμα αυτού είναι να ζήσει ο θεατής μια νεα πραγματικότητα.