“Όταν η Τέχνη συναντά την Τέχνη” 02/03/2022 – 09/03/2022
Ομαδική έκθεση ζωγραφικής στο ΘΕΑΤΡΟ ΑΛΚΜΗΝΗ
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/02/Screenshot_20220209-111856_Messenger-1024x310.jpg)
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/02/Screenshot_20220209-113403_Messenger-980x1024.jpg)
Κατερίνα Τζάρα: “Όνειρό μου είναι να φτάσουν τα έργα μου σε πολλά μέρη του κόσμου. Όταν αποχωρίζομαι ένα έργο μου νιώθω ότι κι εγώ βρίσκομαι εκεί μαζί του…”
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/02/Screenshot_20220223-053657_Messenger-1024x1020.jpg)
Ποιοι είναι οι λόγοι που σας έδωσαν ώθηση να ασχοληθείτε με τη ζωγραφική; Δεν με ώθησε κάτι στο να ασχοληθώ με το ντεκουπάζ (έτσι λέγεται η τεχνική που χρησιμοποιώ). Από παιδί είχα την τάση προς το καλλιτεχνικό. Μ’ άρεσαν τα χρώματα, να ζωγραφίζω ή να κάνω διάφορες κατασκευές ώσπου με κέρδισε το ντεκουπάζ. Με ηρεμεί μου δίνει ζωή και χαρά… είναι το πάθος μου.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/02/Screenshot_20220223-053706_Messenger.jpg)
Σε ποιο ρεύμα ή κίνημα θα εντάσσατε τα έργα σας; Συνήθως τά έργα μου έχουν θέμα ρομαντικού χαρακτήρα, αλλά έχω επηρεαστεί και από άλλα διάφορα ρεύματα.
Από που αντλείτε την έμπνευσή σας; Όλα τα έργα μου, βγαίνουν μέσα από την ψυχή μου.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/02/Screenshot_20220223-053714_Messenger.jpg)
Ποιά είναι η μεγαλύτερη πρόκληση που έχετε θέσει στον εαυτό σας ως καλλιτέχνης; Κάθε φορά θέλω να ξεπερνώ τά όριά μου και να αποκτήσω κάποια στιγμή το δικό μου χώρο που θα φιλοξενεί τά έργα μου.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/02/Screenshot_20220223-053721_Messenger.jpg)
Ποιο μήνυμα θα θέλατε να μεταδώσετε στους επισκέπτες της έκθεσης; Ότι η τέχνη είναι έρωτας, είναι ένα όμορφο ταξίδι ατελείωτο, γεμάτο χρώματα φαντασία και τρέλα…
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/02/Screenshot_20220223-053729_Messenger.jpg)
Τα έργα σας θα μπορούσε να είναι επηρεασμένα από τα βιώματά σας και από το περιβάλλον σας; Τα περισσότερα έργα μου είναι βγαλμένα από τη ζωή μου.
Θα μπορούσατε να ασχοληθείτε με κάποια άλλη μορφή τέχνης εκτός από τη ζωγραφική; Ό,τι έχει να κάνει με την τέχνη μου αρέσει πολύ. Θα ήθελα να δοκιμάσω και να ασχοληθώ και με κάποιο άλλο είδος τέχνης.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/02/Screenshot_20220223-053738_Messenger.jpg)
Υπάρχει κάποιο project που να αποτελεί όνειρο ζωής; Όνειρό μου είναι να φτάσουν τα έργα μου σε πολλά μέρη του κόσμου. Όταν αποχωρίζομαι ένα έργο μου νιώθω κι γω ότι βρίσκομαι εκεί μαζί του….
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/02/Screenshot_20220209-113438_Messenger.jpg)
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/02/20200502_081812-1024x347.jpg)
polismagazino.gr
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/02/Screenshot_20220209-113419_Messenger.jpg)
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/02/Screenshot_20220212-083533_Messenger-1024x999.jpg)