«Κοινωνική συμπερίληψη νέων με λιγότερες ευκαιρίες μέσω του αθλητισμού»
To σωματείο «Όραμα Νέων Youthorama» που εδρεύει στο Πανόραμα του Δήμου Πυλαίας Χορτιάτη, υλοποιεί αυτές τις ημέρες πολυμερή ανταλλαγή νέων.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2020/07/20200719_175452.jpg)
Το σχέδιο συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ Νεολαία και το Ίδρυμα Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης. Ο κύριος σκοπός της δέσμης ανταλλαγής νέων, είναι η υλοποίηση των εκπαιδευτικών εργαλείων που δημιουργήθηκαν στην πρόσφατη εκπαιδευτική κατάρτιση του δικαιούχου φορέα “Μια μπάλα για όλους τους νέους” το Πάσχα του 2019.
Μέσω αυτών των εργαστηρίων, προωθείται η κοινωνική ενσωμάτωση μέσω του αθλητισμού των νέων με λιγότερες ευκαιρίες, όπως των νέων με οπτική αναπηρία από την Ουγγαρία. Το σχέδιο πλαισιώνεται από 60 ενεργούς νέους ηλικίας 13-25 ετών.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2020/07/20200719_175339.jpg)
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει τους παρακάτω στόχους:
- Τη συνεργασία και επικοινωνία των νέων από όλη την Ευρώπη, ώστε να αναπτυχθεί πνεύμα αλληλοκατανόησης, συνεργασίας και αλληλοσεβασμού.
- Την ανάπτυξη του αισθήματος του μετέχειν και του προσφέρειν στους νέους που συμμετέχουν και κυρίως στους νέους με αναπηρίες και κοινωνικά αποκλεισμένους, που λαμβάνουν μέρος στις δραστηριότητες μας.
- Την προώθηση της διαφορετικότητας, της εθνικής κουλτούρας αλλά και της κοινής Ευρωπαϊκής ταυτότητας.
- Την υλοποίηση εργαλείων άθλησης (παιχνίδια, διαδραστικό και ενημερωτικό υλικό) που θα βοηθήσουν στην ομαλότερη ένταξη των διαφόρων μειονοτήτων και στην εφαρμογή αυτών στην τοπική κοινωνία.
- Κυρίαρχο εργαλείο μη τυπικής μάθησης είναι η μοναδική μπάλα και για νέους με οπτική αναπηρία που έχει δημιουργήσει ο υπεύθυνος του φορέα Ηλίας Μάστορας, ενώ μέσω της παγκόσμιας καμπάνιας www.aballforall.eu έχουν μοιραστεί 3.000 ειδικές μπάλες σε 121 χώρες στις 5 ηπείρους. Οι δράσεις ολοκληρώνονται μεθαύριο Τρίτη 21/7 και δεν υπάρχει κανένα κόστος συμμετοχής για τους νέους όπως και σε όλες τις δράσεις του Ελληνικού φορέα.
- Μπορείτε να μάθετε περισσότερες πληροφορίες από τον υπεύθυνο του φορέα ‘’Όραμα Νέων’’ www.youthorama.gr Ηλία Μάστορα [email protected]. Όλες οι δράσεις υλοποιούνται βάσει των νέων συνθηκών με γνώμονα την πρόληψη, την υγεία και την ασφάλεια των νέων.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2020/07/20200719_175124.jpg)
Οι φωτογραφίες που επισυνάπτονται https://we.tl/t-cdoiCkVJiM είναι του φωτογράφου Λάμπρου Καζάν.