Ως καλλιτέχνης, άνθρωπος του πολιτισμού, τι θα προτείνατε για την εύρυθμη αλλά και κοινωνικά ασφαλή διεξαγωγή των προσεχών συναυλιών, θεατρικών παραστάσεων και εκδηλώσεων; Θεωρώ ότι δεν είναι εύκολο να γίνουν οι συναυλίες και οι εκδηλώσεις για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα λόγω του ότι ο κόσμος θα είναι αρκετά επιφυλακτικός. Υπάρχει βέβαια και η εναλλακτική ο κάθε καλλιτέχνης μέσω του διαδικτύου να οργανώνει ομαδικές προβολές αλλά σίγουρα αυτό δεν έχει καμία σχέση με την παρακολούθηση live συναυλιών.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2020/05/received_25701299365321172885336174493639807.jpeg)
“Ηθοποιός σημαίνει φως” τραγούδησε ο Δημήτρης Χόρν. Ποιά είναι τα συναισθήματα σας για την επόμενη ημέρα της κανονικότητας; Τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα.. Υπάρχει μεν από τη μια χαρά αλλά από την άλλη υπάρχει και επιφυλακτικότητα για την νέα πραγματικότητα που καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε.
Ο καλλιτέχνης επιβραβεύεται με το χειροκρότημα και το εύγε. Ανησυχείτε για ενδεχόμενο οικονομικό αδιέξοδο; Ο καλλιτέχνης θέλει την αναγνώριση και την επικοινωνία με τον κόσμο αλλά χρειάζεται και να μπορεί και να επιβιώσει. Για αυτό το θέμα υπάρχει ανησυχία.
![](https://i0.wp.com/www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2020/05/20200502_1418218864635180749032049.jpg?fit=696%2C474&ssl=1)
Τα θέατρα, οι μουσικές σκηνές, οι gallery και οι πολιτιστικοί χώροι πιστεύετε ότι θα επαναλειτουργήσουν την επόμενη μέρα; Σίγουρα θα επαναλειτουργήσουν. Κανείς δεν γνωρίζει αν θα είναι την επόμενη ακριβώς μέρα ή μετά από λίγες ημέρες.
Απαντάει ο Χρήστος Κατσίδης Σπουδαστής μουσικός