ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ: 5 επί 5 στη Χώρα
Εγκαίνια Κυριακή 3 Ιουλίου
Τόπος συνάντησης Δημαρχείο ώρα έναρξης 19.30.
Μία παραγωγή του Πολιτιστικού Οργανισμού Π.Α.Κ.Ο. Γ. ΑΞΙΩΤΗΣ και του Δήμου Μυκόνου
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/06/Screenshot_20220629-192907_Gmail-1024x676.jpg)
Πέντε σημαντικοί εικαστικοί καλλιτέχνες εμπνέονται από το νησί της Μυκόνου και παρεμβαίνουν με τα έργα τους στη Χώρα στο πλαίσιο του MYKONOS ART FESTIVAL 2022.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/06/Screenshot_20220629-192942_Drive.jpg)
Ο Δημήτρης Λάμπρου η Μαργαρίτα Πέτροβα ο Άκης Ουλκέρογλου, ο Βασίλης Καβουρίδης και ο Χάρης Κοντοσφύρης δημιούργησαν έργα αποκλειστικά για το Φεστιβάλ έχοντας ως πρόκληση τη «συνομιλία» με το δημόσιο χώρο.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/06/Screenshot_20220629-192955_Drive.jpg)
Η είσοδος του Δημαρχείου, τα Ματογιάννια, η Πλατεία Αγίου Αντωνίου, η Πλατεία Αγίας Μονής και ο Γιαλός είναι οι χώροι – τόποι οι οποίοι επιλέχθηκαν για να φιλοξενήσουν σε όλη τη διάρκεια του Φεστιβάλ τις δημιουργίες τους.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/06/Screenshot_20220629-193010_Drive.jpg)
Μέσα από μια πρωτότυπη περιπατητική διαδρομή, την Κυριακή 3 Ιουλίου στις 19.30 και ξεναγούς τους ίδιους τους καλλιτέχνες, το κοινό θα έχει την ευκαιρία να επισκεφτεί τα έργα.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/06/Screenshot_20220629-192925_Gmail.jpg)