Είμαι ο Μάριος Σάββα. Κατάγομαι απο την Κυπρο, απο όπου ήρθα για σπουδές (Αρχιτέκτων) και… έμεινα εδώ, Αθήνα!
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2023/04/Screenshot_20230401_124530_Gmail-1024x765.jpg)
“Μέσα από τα έργα μου, με συμβολισμούς, επίσης καυτηριαζω τα κακώς κείμενα της κοινωνίας…”
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2023/04/Screenshot_20230401_124539_Gmail-649x1024.jpg)
Ποιοι είναι οι λόγοι που σας έδωσαν ώθηση να ασχοληθείτε με τη ζωγραφική; Ζωγράφιζα απο μικρός, αλλά πιο σοβαρά ασχολήθηκα απο τέλος δεκαετίας ’90 και μετά. Ζωγραφίζω κυρίως με λάδια (σε καμβά) αλλά και σκίτσα (πρόσωπα) με μολύβια και κάρβουνο.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2023/04/Screenshot_20230401_124546_Gmail-769x1024.jpg)
Σε ποιο ρεύμα ή κίνημα θα εντάσσατε τα έργα σας; Τα έργα μου θα έλεγα ότι χαρακτηρίζονται από νεορομαντικο ρεαλισμό!
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2023/04/Screenshot_20230401_124553_Gmail-767x1024.jpg)
Ποιο μήνυμα θα θέλατε να μεταδώσετε στους επισκέπτες της έκθεσης; Μέσα από τα έργα μου, με συμβολισμούς, επίσης καυτηριαζω τα κακώς κείμενα της κοινωνίας (πχ ρατσισμός, κακοποίηση ζώων κλπ)
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2023/04/Screenshot_20230401_124601_Gmail-1024x765.jpg)
Τα έργα σας θα μπορούσε να είναι επηρεασμένα από τα βιώματά σας και από το περιβάλλον σας; Επιδράσεις έχω λίγες απο Κυπρο, αλλά κυρια θεματολογία μου είναι ο άνθρωπος και πιο πολυ η γυναίκα- που θαυμάζω και αγαπώ- σε όλες της τις εκφάνσεις!
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2023/03/Screenshot_20230320_143231_Messenger-1024x722.jpg)
Διάρκεια έκθεσης 1-9/04/2023.
Ώρες λειτουργίας καθημερινά 12:00-14:00 & 19:00-23:00.
Απλίκα: Κ. Παλαιολόγου 17 & Μ. Αλεξάνδρου Νέα Σμύρνη – τηλ. 211.4065509
Θα μπορούσατε να ασχοληθείτε με κάποια άλλη μορφή τέχνης εκτός από τη ζωγραφική; Δεν θα ήθελα να ασχοληθώ με άλλη μορφή τέχνης. Λατρεύω και τη μουσική και το χορό και την ποίηση και το θέατρο- κινηματογράφο, κι αυτά τα αποτυπώνω, όπως και τα πάθη, στα έργα μου.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2023/04/Screenshot_20230401_124608_Gmail-1024x765.jpg)
Υπάρχει κάποιο project που να αποτελεί όνειρο ζωής; Όνειρο ζωής μου που το δουλευω τώρα ώστε να πραγματοποιηθεί συντομα (εντός του 2023) είναι ο συνδυασμός μιας ατομικής μου έκθεσης ζωγραφικής με ποίηση (παρουσίαση ποιητων), μουσική (πιάνο- τραγουδι) και θεατρικό ή χορευτικό δρώμενο!