Ο Βαγγέλης Παπαθανασίου στην καριέρα του καταπιάστηκε με πολλών διαφορετικών ειδών και αποχρώσεων μουσικές. Πάντα παιγμένες και ενορχηστρωμένες από τον ίδιο στα synthesizer του – τα οποία όμως τα “πείραζε” όπως ήθελε.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/06/Screenshot_20220621-201450_Yahoo-Mail-1024x820.jpg)
Ένα παράδειγμα: Του έστελνε δώρο η Yamaha ένα καινούργιο μοντέλο της και ο Βαγγέλης το άνοιγε και άλλαζε κάποια πράγματα ή ρυθμίσεις.
Εν πάση περιπτώσει έγραψε soundtracks, ambient, ethnic, συμφωνική μουσική, μουσική για μπαλέτο, για θέατρο, έκανε τραγούδια, έκανε δημοτικά και Βυζαντινά και μουσική που κάποια στιγμή θα χαρακτηριστεί κλασική.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2022/06/Screenshot_20220621-201457_Yahoo-Mail.jpg)
Όταν ήταν νέος όμως, αρχές δεκαετίας του ’60 ήταν και pop. Σήμερα θα διαβάσουμε και θα ακούσουμε (5 video) την pop πλευρά του…..
Η συνέχεια εδώ: