Άρθρο του Χρήστου Κατσίδη Σπουδαστή μουσικού
Η τέχνη πάντα αποτελούσε τρόπο έκφρασης των δημιουργών – καλλιτεχνών.
Οι τέχνες Ποίηση, ζωγραφική, γλυπτική, μουσική, υποκριτική, κ.α. αποτελούν τρόπο έκφρασης συναισθημάτων, σκέψεων, απόψεων, ιδεών. Μέσα από τα μάτια του καλλιτέχνη ο κόσμος παύει να απεικονίζεται με τρόπο ρεαλιστικό.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2020/07/received_3187116008015965.jpeg)
Θα μπορούσαμε να πούμε ότι κάθε έργο συντελεί στην συναισθηματική πλήρωση από την άποψη ότι για να δημιουργηθεί ένα έργο πρέπει να έχει προηγηθεί η αιτία της έμπνευσης που θα οδηγήσει τον καλλιτέχνη στη δημιουργία του έργου του. Ωστόσο οι τέχνες συνδέονται μεταξύ τους η ποίηση με τη μουσική.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2020/07/20200708_185451.jpg)
Μέσω της μελοποίησης, η μουσική και το θέατρο επίσης μέσω της μουσικής επένδυσης μιας παράστασης. Ο κάθε καλλιτέχνης ωστόσο έχει την ανάγκη να επικοινωνήσει με τον κόσμο γιατί η τέχνη βοηθάει και στην ανθρώπινη επικοινωνία και ενώνει τις ψυχές των ανθρώπων.
Η τέχνη είναι παντού στην καθημερινότητα μας και ο καθένας από εμάς με τον τρόπο του μπορεί να την δημιουργήσει.
![](https://www.polismagazino.gr/wp-content/uploads/2020/07/received_830537540807516.jpeg)
Η τέχνη είναι μια για όλους δεν κάνει διακρίσεις ποιος θα την αντιληφθεί και ποιος όχι. Δεν νοείται πολιτισμός χωρίς την τέχνη. Ο πολιτισμός πηγάζει μέσα από την τέχνη. Χωρίς όμως όλα αυτά να σημαίνουν το αντίθετο ότι δηλαδή οι άνθρωποι που δεν ασχολούνται με την τέχνη δεν έχουν άποψη. Απλώς η τέχνη είναι μιας μορφής άποψη μιας μορφής “ενέργεια” την οποία ο κάθε δημιουργός καλείται να “γεννήσει” και να την προσφέρει στον κόσμο. Ένας κόσμος με τέχνη είναι ένας καλύτερος κόσμος.